GENIUS Olympiad (Олімпіада Геніїв) – найбільший конкурс проєктів екологічного спрямування у світі для школярів 8–11 класів, який щорічно проводиться у Сполучених Штатах Америки з 2011 року.
Метою «GENIUS Olympiad» є сприяння глобальному розумінню екологічних проблем і досягненню сталого розвитку за допомогою фундаментальних наук, мистецтва, креативного письма, інженерії, дизайну, розвитку бізнесу та дискусій.
Конкурс спонукає до вирішення викликів та створює можливості отримання знань і розвитку навичок, необхідних лідерам та агентам майбутнього, які сприятимуть забезпеченню екологічної сталості протягом усього їхнього життя. Саме тому GENIUS є абревіатурою від «Global Environmental Issues and Us» (Глобальні екологічні проблеми та ми), а девіз конкурсу – заклик «Збудуємо краще майбутнє разом!».
Завдання GENIUS Olympiad спрямовані на вирішення різноманітних аспектів глобальних екологічних проблем шляхом:Щороку участь у фіналі конкурсу беруть більше 1000 учасників з понад 70 країн світу, а за всю історію «GENIUS Olympiad» було зареєстровано 18 205 проєктів із 85 країн.
Згідно з правилами проведення конкурсу, до участі запрошуються винятково учні 8–11 класів українських закладів загальної середньої освіти, які досягнуть віку 13 років на момент реєстрації у конкурсі «GENIUS Olympiad Ukraine».
Конкурс заснований некомерційною організацією «Terra Science and Education» у 2011 році, а з 2020 року постійним партнером заходу став Рочестерський технологічний інститут.
«Terra Science and Education» була заснована у 2011 році як некомерційна організація з метою покращення освіти шляхом надання консультацій, стипендій, досліджень, розробки нових програм та громадських форумів. Місія організації спрямована на покращення якості життя через підтримку тих, хто займається освітою та інноваціями.
Рочестерський технологічний інститут (Rochester Institute of Technology, RIT) був заснований у 1829 році. Завдяки поєднанню творчості, інновацій, технологій, мистецтва та дизайну інститут надає винятковим людям широкий спектр академічних можливостей, включаючи провідну науково-дослідну програму й освіту для учнів з особливими потребами. Маючи майже 19 000 студентів і більш ніж 135 000 випускників із 50 штатів та понад 100 країн, RIT стимулює прогрес у галузях промисловості та громадах по всьому світу
Міжнародний фінал «GENIUS Olympiad» відбувається щороку в червні у Сполучених Штатах Америки на базі Рочестерського технологічного інституту (м. Рочестер, штат Нью-Йорк).
«GENIUS Olympiad Ukraine» – перша у світі ліцензійна національна Олімпіада геніїв, яка є єдиним відбором учасників з України до участі у Міжнародному конкурсі «GENIUS Olympiad».
3 листопада 2021 року між «Terra Science and Education» і Національним центром «Мала академія наук України» (НЦ «МАНУ») було підписано ліцензійний договір, згідно з яким НЦ «МАНУ» став офіційним представником «GENIUS Olympiad» в Україні та єдиною установою, що має право організовувати національний відбір – «GENIUS Olympiad Ukraine»
(Олімпіада геніїв України).
Національний центр «Мала академія наук України» (НЦ «МАНУ») – центр ЮНЕСКО ІІ категорії, який об’єднує близько 100 000 українських школярів, залучених до наукової освіти, винахідницької та дослідницької діяльності через унікальну освітню й наукову екосистему для всіх, хто прагне більшого, – школярів і випускників, учителів і батьків.
Національні етапи Олімпіади Геніїв (GENIUS Olympiad Nationals) проводяться в окремих країнах третіми сторонами або державними організаціями за ліцензійною угодою. GENIUS Olympiad Nationals – це перший крок до участі у фіналі GENIUS Olympiad у країні, де вона організована. Усі автори проєктів, які хочуть взяти участь в «GENIUS Olympiad», повинні подати заявку на GENIUS Olympiad Nationals у своїй країні. Усі попередні афіліації GENIUS Olympiad в цих країнах вважаються скасованими.( Джерело: https://geniusolympiad.org/aboutUs.html )
У 2022 році Національним центром «Мала академія наук України» було проведено перший Національний відбір Міжнародного конкурсу проєктів екологічного спрямування «GENIUS Olympiad».
Україна стала флагманом, отримавши першу у світі ліцензію на проведення Національного відбору. Завданням організаційного комітету конкурсу було розробити систему проведення першого в історії Національного відбору «GENIUS Olympiad».
Новий шлях на «GENIUS Olympiad» – 2022 передбачав такі складові Національного відбору, як:Україна бере участь у «GENIUS Olympiad» з моменту заснування конкурсу у 2011 році й отримала 74 нагороди: 3 золоті, 16 срібних, 27 бронзових та 28 спеціальних відзнак. Загалом до розгляду було подано 214 проєктів, з яких 146 успішно пройшли міжнародну кваліфікацію.
У 2017 році НЦ «МАНУ» став афілійованою установою конкурсу. За 5 років участі делегації МАНівців вибороли 2 золоті, 4 срібних, 6 бронзових та 12 спеціальних нагород. Крім того, за результатами реєстрації 2020–2021 НЦ «МАНУ» став першою інституцією у світі за кількістю поданих заявок.
3 листопада 2021 року між «Terra Science and Education» і Національним центром «Мала академія наук України» (НЦ «МАНУ») було підписано ліцензійний договір, згідно з яким НЦ «МАНУ» став офіційним представником «GENIUS Olympiad» в Україні та єдиною установою, що має право організовувати національний відбір – «GENIUS Olympiad Ukraine» (Олімпіада геніїв України).
У 2022 році вперше було проведено «GENIUS Olympiad Ukraine» 2022 із наступними результатами:
Проведення першого в історії конкурсу Національного відбору дозволило сформувати команду учасників із високим рівнем підготовки та якісними проєктами, які гідно презентували Україну на міжнародній арені «GENIUS Olympiad Global».
У 2022 році українська збірна виборола 5 золотих, 8 срібних, 14 бронзових, 23 почесних відзнаки та вперше за всю історію участі України у «GENIUS Olympiad Global» - 1 гран-прі!
Таким чином, із результатом у 51 нагороду, Україна посіла третє місце серед усіх країн, представниками яких були учасники конкурсу, за кількістю отриманих нагород у «GENIUS Olympiad Global» 2022.
У 2023 році було проведено другий Національний відбір «GENIUS Olympiad Ukraine» 2023 із наступними результатами:
У 2023 році українська збірна виборола 35 нагород міжнародного рівня - 5 золотих медалей і серед них перше золото в категорії Робототехніка, 7 срібних, 9 бронзових та 14 почесних відзнак в категоріях Наука, Креативне письмо, Мистецтво, Короткометражний фільм та Бізнес.
Організаторами «GENIUS Olympiad» було розроблено і затверджено критерії оцінювання та вимоги до оформлення робіт учасників.
Саме за цими критеріями відбувається оцінювання проєктів на всіх етапах як глобального конкурсу, так і в межах «GENIUS Olympiad Ukraine». З критеріями оцінювання та вимогами до оформлення робіт можна ознайомитися на офіційному сайті міжнародного конкурсу у розділі «Категорії».
Після реєстрації для отримання екоперепустки проєкти проходять наступний шлях:
І) кожен проєкт, незалежно від способу реєстрації, проходить перевірку на дотримання вимог та правил участі проєкту, затверджених Положенням про Всеукраїнський конкурс «Олімпіада геніїв України» («GENIUS Olympiad Ukraine»): оформлення та структура проєкту, вікові обмеження учасника, кількість авторів проєкту (відповідно до обраної категорії), обмеження щодо реєстрації виключно одного проєкту (навіть у співавторстві) тощо.
ІІ) кожен проєкт, незалежно від способу реєстрації, проходить перевірку на дотримання правил академічної доброчесності.
ІІІ) Незалежно від способу реєстрації (самостійно або через афіліацію), проєкт проходить Перший етап оцінювання не менше ніж трьома членами журі за надісланими учасником матеріалами про проєкт.
ІV) Екоперепустка. За умови успішного проходження всіх етапів перевірки, незалежно від способу реєстрації, проєкт отримує екоперепустку на Національний фінал Всеукраїнського конкурсу «Олімпіада геніїв України».
У разі виявлення порушень на будь-якому з етапів перевірки проєкт, незалежно від способу реєстрації, буде дискваліфіковано, відповідно – буде відмовлено в наданні екоперепустки.
Національний фінал Всеукраїнського конкурсу «Олімпіада геніїв України» 2025 пройде офлайн у місті Києві. Деталі захистів проєкту залежно від категорії будуть опубліковані на офіційному сайті конкурсу.
Залежно від безпекової ситуації в Україні, формат проведення Національного фіналу конкурсу може бути змінений на дистанційний і відбудеться у форматі онлайн-захистів проєктів.
Автори(-ки) проєктів презентують свої роботи не менше ніж трьом членам журі. Захисти та оцінювання проєктів здійснюються в кожній категорії окремо, змагання та рейтингування відбуваються в межах тієї категорії, в якій був зареєстрований проєкт.
Інформацію щодо термінів проведення та деталей захистів буде надано після оголошення списків проєктів, які отримали екоперепустки.
Після оцінювання журі у Національному фіналі «GENIUS Olympiad Ukraine» учасники можуть отримати гран-прі, золоті, срібні та бронзові медалі, а також почесні відзнаки та спеціальні призи. Під час оголошення результатів Всекраїнського конкурсу «Олімпіада геніїв України» на Національному фіналі оголошується список претендентів на отримання екоквитка, що формується з переможців, які вибороли гран-прі, золоті та, в деяких випадках, срібні медалі (в порядку рейтингу). Фінальне рішення щодо нагородження екоквитком ухвалюється організаційним комітетом конкурсу за умови успішного проходження претендентом інтерв’ю на визначення рівня володіння англійською мовою із сертифікованими викладачами.
ВАЖЛИВО: Відповідно до ліцензійної угоди й міжнародних правил «GENIUS Olympiad» рішення журі щодо результатів оцінювання є остаточним та не підлягає оскарженню. Члени журі й організаційний комітет залишають за собою право не надавати роз’яснень стосовно свого рішення. Журі публікує та оголошує остаточне рішення без зазначення суми балів, балів за кожен критерій і пояснень.
За результатами роботи журі буде визначено 6 видів нагород:
ГРАН-ПРІ «GENIUS Olympiad Ukraine» – один проєкт у кожній категорії отримує золоту медаль і диплом гран-прі «GENIUS Olympiad Ukraine».
TОП 10% учасників – отримують золоті медалі та дипломи.
ТОП 11–30% учасників – отримують срібні медалі та дипломи.
ТОП 31–50% учасників – отримують бронзові медалі та дипломи.
ТОП 51–80% учасників – отримують диплом «Почесна відзнака».
Екоквиток «GENIUS Olympiad Ukraine» – надає право участі у Глобальному фіналі Олімпіади, що проходить у США щороку в червні. Екоквиток можуть отримати переможці, які вибороли гран-прі, золоті та, у деяких випадках, срібні медалі. Кількість екоквитків визначається обсягом глобальної квоти для України, що надається організаторами «GENIUS Olympiad» щорічно.
Окрім перелічених нагород, за результатами «GENIUS Olympiad Ukraine» передбачені спеціальні нагороди для регіональних мереж.
Найактивніший регіональний центр «GENIUS Olympiad Ukraine» – Регіональний центр, який зареєструє найбільшу кількість проєктів.
Найкращий регіональний центр «GENIUS Olympiad Ukraine» – Регіональний центр, який сумарно виграє найбільшу кількість нагород.
Найкраща локальна афіліація «GENIUS Olympiad Ukraine» – заклад освіти, який сумарно виграє найбільшу кількість нагород.
Найкраща персональна афіліація «GENIUS Olympiad Ukraine» – педагог або науковий керівник зі статусом персональної афіліації, вихованці якого сумарно отримають найбільшу кількість нагород.
Найкращий науковий керівник «GENIUS Olympiad Ukraine» – науковий керівник, вихованці якого сумарно отримають найбільшу кількість нагород.
Директор GENIUS Olympiad Ukraine – Євген Кудрявець, голова організаційного комітету, Перший заступник Міністра освіти і науки України
Заступник голови організаційного комітету – Савчук Юлія, завідувач відділу проєктів Національного центру «Мала академія наук України»
Секретар організаційного комітету – Венчковська Анастасія, провідний фахівець відділу міжнародних зв’язків Національного центру «Мала академія наук України»
Члени організаційного комітету:
У випадку виникнення питань, просимо звертатись на електронну скриньку [email protected]